Kalp – Koroner Hastalıklarında Omega Yağları

Kalp hastalıkları, kanser, diabet, karaciğer hastalıkları en yaygın görülen hastalıklardandır. Bu hastalıkların bazıları kalıtımsal, bazıları sonradan yanlış yaşam biçimleri,toksik nedenler, metabolik bozuklarla seyreden edinsel hastalıklardır.

Metabolik ve yanlış beslenme biçimlerinden birisi de yanlış tüketilen yağ seçimidir. Hücrelerin kendini koruması, bağışıklık mekanizmasının gelişmesi, tedavi sürecinde özellikle omega-3 yağ tüketimi önem taşımaktadır.

Kalp damar hastalıklarında damar çeperinde biriken plak deposu büyüyerek kritik koroner arter tıkanrnası veya büzülmesi artar. Kanımızdaki LDL düzeyi artıkça oksidasyon için materyal artmaktadır. Kolestrolun 200’ün altında olması normalken bu miktar 250’nin üzerine çıktığı zaman kalp krizi riskini artırarak, zemin hazırlamaktadır. Ancak bu durumdan vücudumuzun şanslı olabileceği konu HDL kolestrolu yüksek olduğunda LDL kolestrolu reseptörlerle bağlayarak zararsız hale getirmeye çalışır. Bu nedenle HDL kolestrolu yüksek olması koruyucu etki göstermektedir.

Omega 3 tarafından zengin diyet kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisinden birisi HDL kolestrolunun yükselmesini sağlayarak LDL kolestrolunu düşürmektedir.

Tekli doymamış ya’ğlardan olan zeytin yağı aynı zamanda skualin içerdiği için LDL kolestrolu 1/4 oranında düşürebilmektedir.

Doymuş yağlar LDL düzeyini yükseltir, trans yağ asitleri HDL kolestrolunu düşürmekte ve LDL kolestrolunu yükseldiğini bilinmektedir. W-6 yağları LDL kolestrolunu düşürür. Fakat HDL kolestrolunüde düşürür.

Bütün bu bilgiler ışığında doğru beslenme şeklini öğrenmek sağlıklı yaşam koşullarındandır. Eskimoların kalp hastalıklarından ölüm oranın çok düşük olması litaratürde yer almaktadır. Bunun nedenin kan pıhtı oluşumunu yavaşlatan balık ve deniz ürünlerinden çok tüketmelerinin olduğu bunun omega açısından zengin olması tespit edilmiştir.

Omega-3 yağlar’ pıhtıların birbirine yapışmasının azaltması, fibrinojenin azalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kalp krizi riski azalmaktadır. Aynı zamanda kalp ritmini dengelemektedir. Kan basıncının normal düzeyde kalmasına yardımcı olur. Homosistein düzeyini düşürerek, arter çeperini korur.

Doymuş yağlar ; yağlı etler, tereyağ, yumurta, tam süt ürünleri ve peynirde bulunur.

Trans yağlar ; margarin, ticari hazırlanmış hamur işi gıdalar, atıştırmalık yağlı gıdalar içinde yer alır.